Przystosowanie telewizorów starszego typu do odbioru telewizji cyfrowej

Przystosowanie telewizorów starszego typu do odbioru telewizji cyfrowej

Cyfryzacja niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany swojego telewizora na coś zupełnie nowego. Możliwości nowoczesnej telewizji cyfrowej wykorzystać można w pełni na nowoczesnych telewizorach, aczkolwiek w dużej mierze wystarczyć może także i starszy odbiornik telewizyjny.

Istotnym czynnikiem jest to jak stary telewizor wykorzystuje użytkownik. Większość odbiorników doskonale poradzi sobie zarówno z sygnałem analogowym jak i cyfrowym. Nie ma więc konieczności wymiany odbiornika telewizyjnego na zupełnie nowy.

Nie trzeba też wcale rezygnować i z takich telewizorów, które przystosowane są tylko i wyłącznie do odbioru sygnału analogowego. Można bowiem dokupić specjalne urządzenia w postaci dekoderów cyfrowych, które pozwalają na odbiór sygnału cyfrowego także i na takich odbiornikach. Na ogół robi się to z myślą o cyfrowej telewizji naziemnej. W zależności od swoich wymagań można znaleźć zróżnicowany sprzęt. W skrócie urządzenia te określane są mianem STB. Służą głównie do tego, aby móc dostosować sygnał telewizyjny do odbioru telewizji cyfrowej. Na takie urządzenie wydać trzeba mniej więcej około 100 do 200 złotych. Można rozważyć, czy nie opłaca się bardziej wymiana samego telewizora na nowoczesny. Ważnym czynnikiem może być tutaj przekątna ekranu telewizyjnego.

Chodzi oczywiście o to aby odpowiadała ona obecnie stosowanym standardom. W nielicznych przypadkach pojawić może się bowiem ryzyko tego, że część obrazu po prostu się na ekranie telewizora nie wyświetli. W telewizji cyfrowej, jako standardowy stosuje się już obraz panoramiczny. Samo urządzenie STB może być natomiast o wiele bardziej zaawansowane. Oczywiście wiąże się to z większym wydatkiem, ale jednocześnie uzyskać można możliwość na przykład nagrywania filmów czy programów telewizyjnych na wbudowany twardy dysk czy nawet podłączenia urządzeń zewnętrznych. Podobnie jak ma to miejsce w dobrej klasy dekoderach cyfrowych. Sprzęt dobierać należy więc adekwatnie do swoich potrzeb i jak widać niekoniecznie musi być to związane tylko i wyłącznie z chęcią odbioru sygnału cyfrowego na telewizorze starszego typu.

Podobne wpisy:

Zostaw komentarz