Stopniowe wyłączanie telewizji analogowej

Stopniowe wyłączanie telewizji analogowej

O tak zwanej cyfryzacji mówi się dosyć dużo w przypadku standardowej telewizji naziemnej. W praktyce jednak wymóg rezygnacji z sygnału analogowego dotyczy także i komercyjnych nadawców, którzy w zamian oferować będą już programy cyfrowe. Warto wiedzieć o tym z kilku powodów.

Dotyczy to głównie osób które korzystają z sieci kablowych. Nie wszędzie od razu pojawiła się cyfrowa jakość telewizji. W praktyce jednak większość operatorów komercyjnych wprowadziła od razu cyfrową jakość programów telewizyjnych. Mogły jednak pozostać także oferty analogowe.

W niektórych sieciach kablowych na przykład część programów telewizyjnych faktycznie dostępna jest jeszcze do tej pory w wersji analogowej, ale w przyszłości powinno się to oczywiście zmieniać. Rezygnacja z sygnału analogowego przebiega stopniowo, ale systematycznie. Wyłączanie nadajników analogowych, na szeroką skalę rozpoczęto już pod koniec poprzedniego roku. Mniej więcej w połowie tego roku przewiduje się zakończenie całego procesu. Programy w wersji analogowej nie będą już więc dostępne dla widzów telewizji naziemnej oraz kablowej. Wszystkie stacje telewizyjne, które nadawać będą programy w naszym kraju oczywiście przejdą na standard cyfrowy.

Dostęp do programów w jakości analogowej będą mieli użytkownicy telewizji satelitarnej. Dotyczy to rzecz jasna programów zagranicznych. Jest ich jednakże coraz mniej bowiem proces cyfryzacji postępuje praktycznie na cały świece. Jest to jednak dobra okazja do tego, aby na własnej skórze przekonać się jak duża jest różnica jakościowa pomiędzy telewizją analogową, a telewizją cyfrową. Nawet telewizja analogowa wysokiej rozdzielności nie może równać się z nowoczesną telewizją cyfrową, która jest lepsza nie tylko ze względu na jakość obrazu i dźwięku, ale daje także szereg dodatkowych funkcjonalności. Przykładem może być telewizja na życzenie czy też możliwość zmiany aktualnie odtwarzanej ścieżki dźwiękowej. Z tej ostatniej funkcjonalności korzystać można w zasadzie dokładnie tak samo jak podczas oglądania filmów na DVD, różnica jest tutaj taka, że robimy to podczas oglądania programów telewizyjnych na żywo.

Podobne wpisy:

Zostaw komentarz